Twarz jest zwierciadłem duszy

Pewna bardzo miła Pani od lat miała nawyk zakrywania ust podczas uśmiechu.
Zgłosiła się z powodu braków zębowych w odcinku przednim. Pacjentka zdecydowała się na wykonanie protezy akrylowej częściowej.Podczas odbioru protezy widziałam w Jej oczach radość. To są również moje szczęśliwe momenty. Młoda, atrakcyjna a przede wszystkim przesympatyczna osoba mogła uśmiechać się szeroko bez unikania kontaktu wzrokowego, bez zakrywania ust - mogła pokazać piękny szeroki uśmiech.
Czytam prace na temat bezzębia całkowitego i częściowego. Patrzę na statystyki, na to jak wygląd twarzy wpływa na relacje i zachowania w społeczeństwie i chcę mówić głośno jak ważne jest uzupełnianie braków zębowych.

Myślę, że warto przytoczyć tutaj fragment tekstu Eugeniusza Spiechowicza z podręcznika Protetyka Stomatologiczna:
"Dzięki rekonstrukcji łuków zębowych odbudowuje się czynność żucia i mowy. Dla większości ludzi przyjemność jaką sprawia spożywanie posiłków jest jedną z radości, których oczekują od życia. Umożliwienie im korzystania z pełnego zestawu pożywienia oraz spożywanie go w sposób akceptowalny przez otoczenie, bez ograniczeń do jakich zmusza częściowe lub całkowite bezzębie, przyczynia się do lepszego trawienia pokarmów oraz wpływa korzystnie na samopoczucie tej grupy ludzi. Podobna jest sytuacja w wymową. Zniekształceniom wymowy jakie mogą powstawać przy brakach uzębienia towarzyszy często rozpryskiwanie śliny utrudniające bliskie kontakty z otoczeniem. Stwarza to poczucie niepełnej wartości własnej, pewnej izolacji społecznej oraz utrudnia wykonywanie niektórych zawodów. "Twarz jest zwierciadłem duszy" wygląd tego zwierciadła w znacznym stopniu zależy od kształtu, wielkości, koloru i ustawienia zębów jak również i od wysokości zwarcia. Korzystny wygląd twarzy ma istotne znaczenie dla stosunków międzyludzkich i kontaktów osobistych. Odbudowa lub poprawa wyglądu estetycznego twarzy poprawia samopoczucie, status społeczny, przywraca poczucie młodości i wiary w siebie".0 komentarze:

Publikowanie komentarza